Rodzaje przewodów wentylacyjnych
Jedną z instalacji, które muszą się znaleźć w każdym budynku, jest wentylacja grawitacyjna albo mechaniczna. To właśnie dzięki niej w pomieszczeniach dochodzi do wymiany powietrza. Elementem, bez którego wentylacja nie mogłaby działać, są przewody wentylacyjne. Jakie są ich rodzaje i w jaki sposób dobrać odpowiedni do konkretnego rodzaju instalacji?
Jakie rodzaje przewodów wentylacyjnych wyróżniamy?
Dobór odpowiednich przewodów wentylacyjnych jest niezwykle ważny dla zapewnienia sprawności całego systemu. Przewody możemy podzielić ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Najczęściej spotykane są przewody z metalu lub tworzywa.
Najczęściej spotykane przewody metalowe:
- gładkie o przekroju kołowym i prostokątnym – z blachy stalowej ocynkowanej, kwasoodpornej i aluminiowej,
- skręcane spiralnie (tzw. przewody Spiro) – z blachy stalowej ocynkowanej lub ze stali kwasoodpornej,
- elastyczne (flex) – z blachy ocynkowanej, kwasoodpornej i aluminiowej oraz niklowo-aluminiowej,
- elastyczne (flex) z izolacją termiczną i akustyczną z wełny mineralnej.
Przewody elastyczne:
- gładkie o przekroju kołowym i prostokątnym – z PVC,
- kanały elastyczne okrągłe – z HDPE,
- owalne kanały VASCO – z HDPE.
Kolejnym parametrem wyróżniającym przewody wykorzystywane w systemach wentylacji jest ich średnica. Kanały metalowe oraz z PVC mają spore rozmiary. Trzeba stosować dodatkową zabudowę G-K lub ukrywać je w sufitach podwieszanych. Na drugim biegunie są kanały Vasco, które ze względu na kształt mogą zostać ukryte w posadzce nawet przy minimalnej ilości izolacji styropianem.
Jakie rodzaje przewodów wentylacyjnych są najczęściej wykorzystywane?
Rodzaj przewodu wentylacyjnego musi być dostosowany do konkretnej instalacji. Najczęściej wykorzystywane są przewody okrągłe. Mimo że wymagają więcej miejsca do montażu, to wymagają mniej materiału izolacyjnego. Do tego łatwiej je zamontować i są też prostsze w eksploatacji.
Coraz większą popularnością cieszą się również przewody elastyczne z tworzywa najczęściej HDPE, ponieważ mają niewielkie gabaryty, a przy tym są odporne mechanicznie, więc można je łatwo ułożyć w stropie czy posadzce. Oprócz tego wyróżniają się dobrymi właściwościami akustycznymi i mają lepsze parametry izolacyjne niż przewody stalowe. Warto również wspomnieć o tym, że dzięki dodatkowi jonów srebra są odporne na działanie pleśni i grzybów, o które w przewodach wentylacyjnych nietrudno, a do tego są antystatyczne.